UNIWERSYTET KOMEŃSKIEGO
Historia
Uniwersytet Komeńskiego obchodził 100-lecie istnienia w 2019 roku. Na 13 wydziałach można studiować między innymi nauki humanistyczne, społeczne i ekonomiczne, pedagogikę, prawo, nauki przyrodnicze, medycynę i teologię. W 1919 r. Uniwersytet został nazwany imieniem Jana Amosa Komeńskiego (1592-1670) – czeskiego humanisty, który wsławił się przede wszystkim swoimi dziełami z dziedziny pedagogiki (np.”Wielka dydaktyka”, 1638).
Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie funkcjonuje od 1921 r. Na tym Wydziale ukończyłam studia magisterskie na Katedrze Języka Słowackiego i Literatury w 1999 r.
Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie
Katedra Języka Słowackiego
Na Katedrze Języka Słowackiego i Teorii Komunikacji oraz Katedrze Literatury Słowackiej i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Komeńskiego wykładają wybitne osobistości językoznawstwa słowackiego, słowiańskiego, literaturoznawstwa i kultury. Studia języka słowackiego na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Komeńskiego odgrywają ważną rolę w kształceniu zagranicznych słowacystów.
Obecnie Katedrą Języka Słowackiego i Teorii Komunikacji kieruje prof. dr hab. Oľga Orgoňová, CSc. (stylistyka, leksykologia, pragmatyka językoznawcza). Pod kierunkiem prof. Juraja Dolníka (obecnie profesor emerytowany specjalizujący się w badaniach dot. semantyki, językoznawstwa ogólnego, językoznawstwa z orientacją na teorię przekładu/tłumaczenia, pragmatyki, metodologii językoznawczej) napisałam i obroniłam pracę magisterską „Metafora w leksyce słowackiej i polskiej”.
Katedra Języka Słowackiego i Teorii Komunikacji
Katedra Literatury Słowackiej i Literaturoznawstwa